آلخاندرو آمنابار Alejandro Amenabar

آلخاندرو آمنابار

آلخاندرو آمنابار (Alejandro Amenábar) (متولد 31 مارس 1972 در شیلی) نویسنده، کارگردان و آهنگساز است که در سبک موسیقی فیلم فعالیت دارد؛ او در سال 1997 با ساخت فیلم چشمانت را باز کن (Open Your Eyes) که نویسنده، کارگردان و آهنگساز فیلم خودش بود به شهرت رسید.

آلخاندرو آمنابار در سال 1996 در اسپانیا، با ساخت یک فیلم کوتاه به نام تِز (Thesis) نامزد دریافت هشت جایزه گویا شده که هفت جایزه را برای بهترین فیلم به دست آورد. پس از ساخت فیلم چشمانت را باز کن در سال 1997، نسخه هالیوودی آن به اسم آسمان وانیلی (Vanilla Sky) در سال 2001 با حضور بازیگرانی چون تام کروز (Thomas Cruise)، کامرون دیاز (Cameron Diaz) و پنه لوپه کروز (Penélope Cruz) ساخته شد اما نتوانست به موفقیت های فیلم اصلی دست پیدا کند. وی در سال 2008 گران قیمت ترین فیلم تاریخ سینمای اسپانیا را با نام آگورا (Agora) ساخت.

از جوایز او دریافت هشت جایزه گویا برای فیلم دیگران (The Others)، دریافت چهارده جایزه گویا و یک جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم دریای درون (Mar adentro)، دریافت جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دریای درون (Mar adentro) و… را می توان نام برد.

از دیگر اثر او می توان به کارگردانی و نویسندگی فیلم بازگشت (Regression) اشاره نمود.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک