موسیقی بی کلام فلوت Flute

فلوت

فلوت (Flute) سازی بادی چوبی، بدون زبانه و بدون قُمیش است. صدای تولید شده توسط این ساز به واسطه برخورد هوای دمیده شده با لبه ورودی آن که اصطلاحاً آن را تیغه‌ی هوایی می‌نامند است.

باستان شناسان و اسناد تاریخی می‌گویند که این ساز احتمالاً جزو اولین سازهای ساخته شده در میان تمامی سازها است. قدمت تاریخی این ساز به بیش از 50 هزار سال می‌رسد! نسل‌های اولیه این ساز تا اواخر قرن بیستم تماماً از جنس چوب بوده اند. اما نسل‌های جدید این ساز که با عنوان فلوت غربی شناخته می‌شوند، فلزی و بعضاً از جنس طلا هستند.

این ساز انواع گوناگونی از جمله آلتو، پیکولو، باس، ابوا، فاگوت و حتی کلارینت داشته و در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است. اولین مدل شناخته شده و مورد بررسی قرار گرفته این ساز عمری بالغ بر 12 هزار سال دارد و ریشه و اصالت اصلی آن به امپراطوری چین باستان مربوط می‌شود.

موسیقی بی کلام فلوت از دسته موسیقی‌های تأثیرگذار آسیای شرقی به ویژه برای مراسم سنتی چین و ژاپن است. نمونه‌های بسیار زیبا و جذابی از آثار منتشر شده با این ساز در رسانه جاست موزیک قرار گرفته اند.

جیمز گالوی ایرلندی (James Galway) که به خاطر شهرت و تبهر زیاد به او لقب مردی با فلوت طلایی داده اند، و همچنین امانوئل پائود سوئیسی (Emmanuel Pahud) از مشاهیر معروف ساز فلوت دنیای موسیقی هستند.

لیست آثار موسیقی فلوت