• 01. Titoli
 • 02. Il Tramonto
 • 03. Sentenza
 • 04. Fuga a Cavallo
 • 05. Il Ponte Di Corde
 • 06. Il Forte
 • 07. Inseguimento
 • 08. Il Deserto
 • 09. La Carrozza Dei Fantasmi
 • 10. La Missione San Antonio
 • 11. Padre Ramirez
 • 12. Marcetta
 • 13. La Storia De Un Soldato
 • 14. Il Treno Militare
 • 15. Fine Di Una Spia
 • 16. Il Bandito Monco
 • 17. Due Contro Cinque
 • 18. Marcetta Senza Speranza
 • 19. Morte Di Un Soldato
 • 20. L'Estasi Dell'Oro
 • 21. Il Triello
42713 12 دیدگاه

خوب، بد، زشت یا The Good, the Bad and the Ugly (به ایتالیایی: il buono, il brutto, il cativvo) محصول سال 1966 عنوان یکی از تأثیرگذارترین و جذاب ترین فیلم‌های سینمایی جهان است. مطمئنا یکی از عوامل ماندگار شدن این فیلم موسیقی متن فیلم خوب بد زشت می باشد.

آلبوم موسیقی متن فیلم خوب بد زشت شامل 21 قطعه (11 قطعه در البوم اصلی) موزیک است که توسط یکی از برترین آهنگسازان تاریخ سینما آقای انیو موریکونه (Ennio Morricone) تهیه و نواخته شده است. این استاد بزرگ موسیقی، یکی از پرکارترین ها در زمینه موسیقی فیلم بود و توانایی نواختن سازهای مختلفی از جمله پیانو، ترومپت و … را داشت.

موسیقی متن فیلم خوب بد زشت آن قدر استادانه ساخته شده است که از آن در فیلم های بسیار دیگری الهام گرفته شده یا به صورت مستقیم استفاده شده است! یکی از ویژگی های این آلبوم این است که هر شخصیت را با موزیکی مخصوص معرفی می کند برای مثال شخصیت زشت با وکال و نواهای انسانی و حیوانی معرفی می شود و شخصیت خوب با سازهای بادی و شخصیت بد با سوت! اینجاست که اهمیت یک موسیقی خوب مشخص می شود، جایی که می تواند حتی به شخصیت پردازی نیز کمک کند و شخصیت اصلی و حتی شخصیت های فرعی را در یاد مخاطب نگه دارد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر، دانلود و پخش آنلاین در ادامه همراه رسانه موسیقی بی کلام جاست موزیک باشید.

فیلم خوب بد زشت The Good, the Bad and the Ugly

فیلم خوب بد زشت The Good, the Bad and the Ugly

فیلم سینمایی خوب بد زشت یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های اکران شده در ژانر وسترن/حماسی و یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایتالیا به شمار می‌رود. این فیلم سینمایی محصول سال 1966 کشور ایتالیا بوده و به کارگردانی و نویسندگی آقای سرجو لئونه (Sergio Leone) تهیه و اکران شده است. خوب بد زشت آخرین قسمت از سه گانه دلار است که دو قسمت دیگر به خاطر یک مشت دلار (A Fistful Of Dollars) و به خاطر چند دلار بیش تر (For a Few Dollars More) نام دارند.

داستان فیلم درباره سه مرد با نام های مستعار خوب (کلینت استیوود، Clint Eastwood)، بد (لی وان کلیف، Lee Van Cleef) و زشت (الی والاک، Eli Herschel Wallach) می باشد که به دنبال گنجینه ای ارزشمند به ارزش 200 هزار دلار هستند و در این راه با مشکلات مختلفی رو به رو می شوند.

خوب بد زشت داستانی ساده دارد و شاید در نگاه اول تنها فیلمی وسترن و هیجان انگیز به نظر بیاید اما درست همین ویژگی باعث ماندگاری اش شده است! بدین گونه هم کسانی که می خواهند یک اکشن داستانی زیبا ببینند و تنها به ظواهر توجه کنند از این فیلم لذت می برند و هم افرادی که سینما را چیزی بیش تر از سرگرمی می دانند و می خواهند از فیلم ها، هم لذت ببرند و هم چیزی بیاموزند!

شخصیت پردازی در خوب بد زشت فوق العاده است، فیلم آن قدر در این بخش عالی کار کرد که توانست نوع شخصیت پردازی اش را تبدیل به یکی از ایده های ثابت سینما کند! تا جایی که برادران کوئن در اثر مشهورشان یعنی جایی برای پیرمردها نیست که خود برنده چند جایزه اسکار می باشد از نوع شخصیت پردازی خوب بد زشت استفاده کردند. جایی برای پیرمردها نیست کمی ایده سرجو لئونه را به روز می کند: مردی طمع کار، قاتلی حرفه ای و خونسرد و پلیسی درست کار و خوب!

فیلم سینمایی خوب بد زشت برنده جوایز بسیاری از جشنواره های بین المللی مختلف شده است اما در کمال ناباوری نتوانست حتی نامزدی را در رشته های مختلف اسکار بدست بیاورد این اتفاق در صورتی رخ داده که هم اکنون این فیلم سینمایی با امتیاز 8.8 در رتبه 9 لیست 250 فیلم برتر تاریخ نیز قرار دارد.

موسیقی متن فیلم خوب بد زشت The Good, the Bad and the Ugly

آلبوم موسیقی متن فیلم خوب بد زشت با آثار موسیقی بی‌کلامی جمع آوری شده است که در سال 2004 منتشر شده اند. همان طور که گفتیم سازهای بادی، صدای سوت و گیتار الکتریک در اغلب آهنگ های این آلبوم نقش بسزایی دارند، در سبک موسیقی هیجانی و حماسی نواخته شده اند.

قطعه اصلی این آلبوم که هم نام فیلم، یعنی آهنگ خوب بد زشت می باشد آن قدر معروف است که بسیاری از سینمادوستان، موسیقی دوستان و حتی افراد عادی آن را حفظ اند و می توانند با خودشان زمزمه اش کنند! که البته اصلی ترین ویژگی یک آهنگ خوب هم همین است! یعنی آن قدر زیبا و ماندگار باشد که مخاطب بعد از شنیدنش بتواند آن را به خاطر بسپرد و با خودش زمزمه کند!

انیو موریکونه Ennio Morricone

انیو موریکونه یکی از مشهورترین و بهترین آهنگسازان سینما بود هر چند که طبق گفته خودش نمی خواست تنها در زمینه سینما مطرح باشد و دوست داشت مخاطبانش او را با موسیقی هایی جدا از سینما هم بشناسند! موریکونه در سبک های موسیقی کلاسیک، جاز، پاپ، راک و فولکور فعالیت داشت و توانسته بود در بخش موسیقی فیلم شش بار نامزدی دریافتِ جایزه اُسکار و یک بار خود این جایزه را برای فیلم هشت نفرت انگیز (The Hatefull Eight) دریافت کند!

این آهنگساز ایتالیایی بیش از 400 موسیقی سینمایی و 100 اثر مستقل ساخته است، او اولین آهنگساز تاریخ سینما است که جایزه پولار (Polar Music Prize) ملقب به نوبل موسیقی را در سال 2010 در سوئد به دست آورد، در سال 2001 روزنامه گاردین (The Guardian) انیو موریکونه را موتسارت (Mozart) سینما لقب داد. این استاد موسیقی با کارگردانان بزرگی از جمله سرجو لئونه (Sergio Leone)، کوئنتین تارانتینو (Quentin Jerome Tarantino)، جوزپه تورناتوره (Jiusepe Tornatore)، بردناردو برتولوچی (Bernardo Bertolucci)، رومن پولانسکی (Roman Planski) و … همکاری کرده است.

انیو موریکونه 6 ژوئیه سال 2020 در سن 91 سالگی چشم از جهان فرو بست. اگر چه دیگر جسم او در این جهان وجود ندارد و ما از شنیدن موزیک های جدیدش محروم هستیم اما مطمئنا همان موسیقی های زیبایی که از خود به جا گذاشت برای همیشه یاد او را زنده نگه می دارند.

جاست موزیک آلبوم موسیقی متن فیلم خوب بد زشت را به شدت توصیه می‌کند. اگر از طرفداران موسیقی‌های استاد انیو موریکونه هستید، به هیچ وجه این آلبوم شنیدنی را از دست ندهید.

دیدگاه کاربران ( 12 دیدگاه )

دیدگاه شما پیرامون این مطلب ؟