موسیقی بی کلام ویولن Violin

ویولن

ویولن (Violin) یک ساز زهی آرشه‌ای است که در بین تمامی سازهای هم‌خانواده خود از محبوبیت و کارایی بسیار بیشتری برخوردار است. درواقع می‌توان گفت که ویولن سردمدار تمامی سازهای زهی آرشه‌ای است.

ساز ویولن امروزی برای اولین بار در قرن 16 میلادی در اروپای مرکزی ترویج پیدا کرد. اما تاریخچه اصلی آن به صورت دقیق مشخص نیست. گفته‌های تاریخی حاکی از این است که در قرن 9 میلادی نمونه‌هایی مشابه این ساز از خاورمیانه (به اعتقاد برخی کشورهای عربی و برخی دیگر ایران) به اروپا برده شد و طی چندین قرن تکامل یافت.

آقای گاسپارو دا سالو (Gasparo da Salò) ایتالیایی را از مخترعین اول ویولن‌های امروزی می‌دانند. این نوازنده بزرگ همچنین نمونه‌های اولیه دیگر اعضای خانواده ویولن مثل ویولا آلتو، ویول، ویولون سل و کنترباس را نیز اختراع کرد. اما در قرن هفدهم، آنتونیو استرادیواری (Antonio Stradivari) یک سازنده ساز دیگر ایتالیایی اقدام به تولید انبوه ساز ویولن کرد.

هنوز پس از قرن‌ها، کارشناسان زبده موسیقی معتقدند که دنیای موسیقی هیچوقت مانند ویولن‌های ساخته شده توسط آقای استرادیواری را به خود نخواهد دید. چرا که این سازها با دقتی خارق العاده و با کیفیتی بسیار زیاد ساخته شده اند و صدای تولید شده توسط آنها با دیگر ویولن‌های معمول متفاوت است. به همین سبب آقای آنتونیو استرادیواری را برترین سازنده این ساز می‌دانند.

جنس بدنه ویولن‌های قدیمی همواره از چوب درخت افرا ، درخت بلسان بنفش (Rosewood) و چوب آبنوس بوده است. اما برخی از ویولن‌های امروزی با ترکیب برخی مواد فشرده دیگر تهیه می‌شوند. ویولن دارای 4 تار است و نحوه نواختن آن به کمک کشیدن آرشه (کمانه) که از جنس موی دم اسب است می‌باشد.

صدای دلنشین و بی‌نظیر این ساز باعث شده است تا موسیقی بی کلام ویولن از جمله پرطرفدارترین نوع موسیقی‌ها باشد. نقش بسیار پررنگی که این ساز در ژانرهای مختلف موسیقی ایفا کرده است در کمتر ساز دیگری قابل مشاهده است. همچنین حضور این ساز در تقریباً تمام اجراهای ارکسترال و سمفونی‌های بزرگ بدیهی است.

مشاهیر بزرگی همچون آنتونیو ویوالدی (Antonio Vivaldi) ، موتزارت (Mozart) ، ژوهان سباستین باخ (Johann Sebastian Bach) از جمله اساطیر و نوازندگان ویولن بودند. در ایران نیز نوازندگان سرشناسی همچون پرویز یاحقی در نوازندگی این ساز شهرت زیادی داشتند. تلاش ما در رسانه جاست موزیک جمع‌آوری برترین آثار موسیقی بی کلام ویولن است.

لیست آثار موسیقی ویولن