موسیقی بی کلام ویولن سل Cello

ویولن سل

ویولن سل (Violoncello) سازی از خانواده ویولن‌ها است که در دسته سازهای زهی آرشه‌ای قرار دارد. این ساز از نظر شباهت با ویولن و ویولا تفاوت خاصی ندارد اما از لحاظ ابعاد، ویولن سل اندازه ای به مراتب بزرگتر دارد. آنقدر بزرگ که نوازنده آن باید آن را بین دو پای خود قرار داده و سپس به نواختن آن بپردازد.

نام دیگر این ساز چلو (Cello) نیز است. این ساز یکی از نمادهای اصلی ارکسترها و سمفونی‌های کلاسیک است. درواقع باید گفت که یکی از اجزای اصلی هر سمفونی و اجرای ارکستری ویولن سل می‌باشد. غالباً این ساز به عنوان ساز اصلی و به منظور تک‌نوازی‌ها استفاده نمی‌شود و از صدای آن برای پر کردن ریتم و ملودی‌های پس زمینه بهره می‌برند.

سیم‌ها، دسته اصلی، آرشه و دیگر قسمت‌های این ساز نیز نسبت به ویولن و ویولا بزرگ‌تر است. این تفاوت ابعاد در نهایت باعث شده است تا وسعت صدای تولید شده توسط آن در گستره بیشتری قرار داشته باشد. همچنین به خاطر شفافیت بیشتر در تولید صدای بم توسط این ساز، استفاده از آن برای صدای پس زمینه بسیار مفید خواهد بود.

آلیسا وایلرستاین (Alisa Weilerstein) و یویوما (Yo-Yo Ma) برخی از نوازندگان نامدار ویولن سل هستند. موسیقی بی کلام ویولن سل یکی از دلنشین‌ترین و شنیدنی‌ترین موسیقی‌ها است. اگر از علاقه‌مندان به آهنگ‌های ساخته شده با این ساز هستید، با رسانه جاست موزیک همراه باشید.

لیست آثار موسیقی ویولن سل