موسیقی بی کلام گیتار Guitar

گیتار

ساز گیتار (Guitar) سازی از دسته سازهای زهی است که با ارتعاش سیم‌های آن صداهای زیر و بم تولید می‌شوند. معمولاً به این گونه سازها عنوان زه‌صدا یا کوردوفون داده می‌شود. هرچند که اسناد و مدارک دقیقی از تاریخچه و ریشه اصالت ساز گیتار در دسترس نیست، اما چیزی که ثابت شده این است که این آلت موسیقی یک ساز الگوبرداری شده از ساز سنتی عود و ساز لوت است.

طبق این شواهد، در قرن 12 میلادی اروپائیان با مهاجرت به کشورهای خورمیانه و انتقال سازهای خانواده لوت و عود به اروپا، منجر به اختراع ساز گیتار امروزی شدند. به همین دلیل است که این ساز را از نوادگان ساز عود می‌دانند.

گیتار دارای 6 سیم (تار) بوده و جنس بدنه اصلی آن همواره از جنس چوب است. محفظه داخلی این ساز که با حفره‌ای دایره مانند به بیرون راه دارد، فضایی کاملاً تو خالی بوده و به منظور تقویت صدای تولید شده توسط تارها ایجاد شده است. امکان نواختن این ساز هم با مضراب و هم با انگشتان دست وجود دارد.

این ساز که امروزه جزو محبوب‌ترین سازهای دنیا است، بیش از 8 مدل مختلف از جمله کلاسیک، آکوستیک، فلامنکو، بیس، الکتریک، الکتروآکوستیک، رزونانسی و لید دارد. گیتار از سازهای بسیار پرمخاطب و از جمله آلات موسیقی است که به واقع دنیای موسیقی ما را متحول کرد.

سبک‌های متفاوت این ساز به ویژه موسیقی بی کلام گیتار طرفداران بی‌شماری دارد. این ساز خوش‌صدا و کم‌نقص به خاطر داشتن ویژگی‌های مناسب و امکان تولید صداهای دلنواز، در انواع و اقسام ژانرهای موسیقی مورد استفاده قرار گرفته است.

از هنرمندان برجسته در نوازندگی ساز گیتار می‌توان به فرانسیس گویا (Francis Goya) ، کلود سیاری (Claude Ciari) و همچنین موزیسین‌های ایرانی مثل شادمهر عقیلی اشاره کرد. شما می‌توانید برخی از برترین آثار منتشر شده با این ساز را از رسانه جاست موزیک به صورت رایگان دریافت کنید.

لیست آثار موسیقی گیتار