موسیقی بی کلام سینث‌ سایزر Synthesizer

سینث‌ سایزر

سینث‌ سایزر (Synthesizer) نام یک ابزار موسیقی مدرن است که در ساخت موسیقی الکترونیک کاربرد خیلی زیادی دارد. نوع رایج سینث سایزر به صورت کیبوردهای پیانویی ساخته می‎‌شود. به همین خاطر این ساز در دسته سازهای صفحه‌کلیددار قرار می‌گیرد. این ساز با نام‌های ساز الکترونیکی یا ساز ترکیب‌کننده نیز شناخته می‌شود. درواقع نحوه عملکرد این ساز، تولید صداهای کاملاً الکتریکی و یا صداهای برقی است.

به خاطر اینکه سینث‌سایزر محدود به تولید صداهای خاصی نیست، و همچنین به خاطر قابلیت ترکیب‌سازی صداها و نواهای مختلف در فرکانس‌های گوناگون، نوازنده این ابزار آهنگسازی قادر است تا در طیف وسیعی از صداها اقدام به تولید آهنگ کند.

اولین نسخه رسمی سینث‌سایزر توسط الیشا گری، مهندس برق آمریکایی در سال 1876 میلادی ابداع شد. اما نزدیک به یک قرن بعد، نسخه بسیار حرفه‌ای و تکامل یافته از این ساز در دهه 60 میلادی توسط رابرت موگ ساخته شد و به سرعت مورد توجه دنیای موسیقی قرار گرفت.

توانایی تولید صداهای مختلف با سینث سایزر به ویژه در مدل‌های اخیر، باعث شده تا استفاده از این ساز در ساخت آهنگ‌های پاپ، ترنس، دیسکو، راک و حتی موسیقی کلاسیک ترویج پیدا کند.

در مجموع باید گفت که موسیقی بی کلام سینث سایزر یکی از پرمخاطب‌ترین انواع موسیقی بی کلام به شمار می‌رود. آقای کیتارو یکی از برترین نوازندگان ساز سینث سایزر است که تقریباً در اکثر آثار خود از این ساز استفاده کرده است.

برای دریافت برترین آثار و مجموعه آهنگ‌های ساخته شده با سینث‌سایزر با رسانه جاست موزیک همراه باشید.

لیست آثار موسیقی سینث‌ سایزر