موسیقی بی کلام ساکسوفون Saxophone

ساکسوفون

ساکسوفون (Saxophone) که گاهی در فارسی آن را ساکسیفون نیز می‌نامند، عنوان یک ساز بادی از جنس آلیاژ برنج است که از لحاظ عملکرد و ساختار، شباهت خیلی زیادی به ساز کلارینت دارد. ساکسوفون در سال 1846 در کشور بلژیک اختراع شد. سازنده این ساز آقای آدولف ساکس می‌باشد؛ به همین خاطر نام نهایی ساز به نام این مخترع ثبت شده است. مکانیزم تولید صدا در این ساز تقریباً مشابه سازهای بادی دیگر مثل ترومپت است. این ساز در انواع گوناگونی با طیف دامنه صدایی مختلف تولید می‌شود.

این ساز مثل اغلب سازهای بادی برنجی دیگر، دارای یک لوله ابتدایی و یک لوله انتهایی است. تفاوت عمده ساکسیفون با سازهای مشابه در پیچ و تاپ زیادی است که در میانه لوله وجود دارد. موسیقی بی کلام ساکسوفون یکی از پرکاربردترین آهنگ‌های سبک حماسی است. معمولاً برای بزرگداشت سربازان و فرماندهان جنگ، سرودها و آهنگ‌هایی که با این ساز ساخته می‌شوند پخش می‌شود. البته کاربرد این ساز به اینجا ختم نمی‌شود.

ساکسیفون نقش مهمی در نسل جدید آهنگ‌های جاز و ارکسترال غربی پیدا کرده است. از جمله آهنگسازان معروف ساز ساکسوفون می‌توان به آقای کنی جی (Kenny G) و آقای جان کولترین (John Coltrane) اشاره کرد. شما می‌توانید برترین مجموعه‌های ساخته شده با ساکسوفون را از رسانه جاست موزیک به رایگان دریافت کنید.

لیست آثار موسیقی ساکسوفون