موسیقی بی کلام ترومپت Trumpet

ترومپت

ترومپت (Trumpet) نام یکی از سازهای بادی و از نوع برنجی است که از قضا جزو قدیمی‌ترین سازهای ساخته شده به دست بشر نیز محسوب می‌شود. این ساز به عبارتی نسخه ای پیشرفته شده و دکمه‌دار از ساز شیپور است که به عنوان ساده‌ترین ساز بادی شناخته می‌شود.

ترومپت همچنین دو همزاد مشابه نیز به نام‌های کورنت (Cornet) و فلوگل‌هورن (Flugelhorn) دارد که شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. تنها تفاوت آنها به نوع لوله‌های اصلی انتقال هوا مربوط می‌شود. انتهای لوله‌های این سازها از لحاظ اندازه و قطر تفاوت دارند و همین تفاوت منجر به تولید صداهای متغیر می‌شود.

در مورد تاریخچه ترومپت باید گفت که مدل‌های اولیه این ساز ابتدا در مصر باستان و بیش از 1500 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده بودند. با گذشت زمان، این ساز وارد کشورهای اروپای مرکزی شد و دستخوش تغییرات زیادی شد که امروزه می‌توان این تغییرات را در آخرین نسل‌های این ساز مشاهده کرد.

موسیقی بی کلام ترومپت یکی از رایج‌ترین سبک‌ها و حالات موسیقی به شمار می‌رود. همچنین از این ساز برای ساخت آهنگ‌های گوناگونی همچون سبک‌های کلاسیک و جاز استفاده می‌شود. ما پیش از این در رسانه جاست موزیک موارد گوناگونی از این موسیقی‌ها تدارک دیده‌ایم.

ترومپت سازی است که می‌توان با آن ریزترین صداها را نیز تولید کرد. به همین سبب این ساز قابل استفاده در انواع آهنگسازی‌ها است. آقای لوئیس آرمسترانگ (Louis Daniel Armstrong) و مایلز دیویس (Miles Davis) از جمله معروف‌ترین نوازنده‌های ساز ترومپت در قرن بیستم بودند.