باخ Johann Sebastian Bach

باخ

باخ (Bach)، با نام کامل یوهان سباستیان باخ (Johann Sebastian Bach) (متولد 21 مارس 1685 درگذشته 28 ژوئیه 1750) آهنگساز و نوازنده اُرگ اهل آلمان بود.

وی در ده سالگی یتیم شد و با برادر بزرگترش یوهان کریستف باخ (Johann Christoph Bach) که منزل او در حوالی شهر پدری بود زندگی کرد، یوهان نوازنده ی اُرگ بود و در مدتی که کریستف با او زندگی می کرد نوازندگی و نُت های موسیقی را از او آموخت.

وی سبک موسیقی آلمان را با فنون کنترپوآن (Contrepoint) که مبنی بر تنظیم چیدمان هارمونی (Harmony) و موتیف (motif) در مقیاس بزرگ و کوچک است غنی ساخت؛ که همچنین برگرفته از بافت های موسیقیِ کشور های دیگر چون ایتالیا و فرانسه بود، سبک باخ در آثار های مختلفی چون سرودهای مذهبی و موسیقی پاپ و راک تاثیر گذار بوده، برای مثال تِم توکاتا و فوگ در ر مینور (Toccata and Fugue in D minor) در بسیاری از آثار موسیقی راک استفاده شده است.

بنابراین وی در سبک کنترپوان صاحب سبک بوده و همچنین از فعالیت های باخ در ساز های اُرگ، پیانو و هارپسیکورد می توان نام بُرد.

آثار باخ با حروف BWV به معنای نمایه آثار باخ (Bach Werke Verzeichnis) نام گذاری شده است، برای مثال BWV 140 و BWV 147 و BWV 211 و آثاری همچون خیابان ماریا (Ave Maria)، با شکوه (Magnificat)، کنسرت دو ویولن (Concerto for Two Violins) و … جزئی از کارنامه وی می باشد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک