موسیقی بی کلام سازدهنی (هارمونیکا) Harmonica

سازدهنی (هارمونیکا)

سازدهنی یا هارمونیکا (Harmonica) نوعی ساز بادی است که با دمیدن هوا داخل محفظه مخصوص آن و با به ارتعاش درآوردن زبانه فلزی متصل به بدنه، می‌توان صدا تولید کرد. معمولاً محفظه‌های اصلی این ساز شامل 10 یا 12 سوراخ هستند که غالباً به 3 اکتاو کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. البته نوعی از سازدهنی کروماتیک وجود دارد که 16 سوراخ و 4 اکتاو را شامل می‌شود.

این نوع سازدهنی به نوعی کامل‌ترین نوع از این ساز به حساب می‌آید. به همین خاطر می‌توان آهنگ‌های کامل‌تری به کمک آن نواخت. سازدهنی های امروزی از نوع دیاتونیک هستند. نسل‌های قدیمی‌تر این ساز شامل دو نوع ترمولو و تروماتیک می‌شود. تفاوت اصلی این سازها در تعداد سوراخ ها و همچنین تفاوت ساختار درونی آنان است.

سازهایی همچون ملودیکا و یا حتی آکاردئون نیز از سازهای هم‌خانواده سازدهنی هستند. این ساز که جزو کوچک‌ترین سازهای دنیا محسوب می‌شود، برای اولین بار در کشور آلمان و در اوایل قرن نوزده میلادی ساخته شد. برخی از انواع سازدهنی دارای دو زبانه هستند. از جمله ویژگی‌های جالبی که این ساز دارد، امکان نواختن آن حتی بدون دخالت دست‌ها می‌باشد.

از این رو موزیسین‌های زیادی این ساز را با یک گردنبند روبه‌روی دهان خود ثابت نگه می‌دارند و بدون دخالت دست آن را می نوازند. همچنین با دست دیگر اقدام به نواختن سازهای دیگری مثل پیانو یا گیتار می‌کنند. موسیقی بی کلام سازدهنی طرفداران زیادی دارد. ما در رسانه جاست موزیک آلبوم‌های مختلفی که با این ساز آهنگسازی شده‌اند را جمع‌آوری کرده ایم.

از موفق‌ترین موزیسین‌های حال حاضر سازدهنی می‌توان به جیسون ریچی (Jason Ricci) در قرن بیست و یکم و ماریون والتر جیکوبس (Marion Walter Jacobs) که با نام هنری لیدل والتر (Little Walter) معروف شده بود در قرن بیستم اشاره کرد.