موسیقی بی کلام آکاردئون Accordion

آکاردئون

ساز آکاردئون (Accordion) یکی از ابزارآلات موسیقی و آهنگسازی در دسته سازهای بادی شستی‌دار است که اولین بار در اوایل قرن نوزدهم میلادی و در سال 1822 در برلین به دست موزیسین آلمانی آقای  Christian Friedrich Ludwig Buschmann ابداع شد.

البته اسناد خیلی کمی وجود دارند که تاریخچه اصلی این ساز را به کشور روسیه ربط داده اند. این اسناد اگرچه به صورت رسمی تأیید نشده اند، اما نشان می دهند که قبل از اینکه آقای کریستین فردریچ این ساز را اختراع کند، شخص دیگری در روسیه و دو سال قبل از آن یعنی سال 1820 نمونه ای اولیه از آن را تولید کرده بود. بنابراین می توان گفت که آقای فردریچ احتمالاً با الگوبرداری از این نمونه و تکمیل کردن آن، ساز آکاردئون امروزی را ابداع کرده است.

ریشه کلمه آکاردئون از کلمه آلمانی Akkordeon گرفته شده است که به معنای هارمونی نُت‌های موسیقی (آکورد) می باشد. در خیلی از منابع تاریخی و قدیمی، نام اصلی و اولیه این ساز را هارمونیکا گذاشته بودند. اما امروزه هارمونیکا نام دیگر سازدهنی های امروزی می‌باشد.

این آلت موسیقی در دو نوع اصلی می باشد. یکی نوع پیانویی و دیگری نوع دکمه ای است. آکاردئون دکمه ای با نام باندونئون یا آکاردئون بایان نیز شناخته می شود که در آمریکای جنوبی گسترش بیشتری داشته است. این ساز که در زبان محاوره آن را جعبه فشرده موسیقی نیز می نامند، جعبه ای چوبی است که فضای اصلی داخل آن خالی است. ماهیت کلی این ساز، انتقال جریان هوا از یکی از دو سمت این جعبه با کمک فشردن دکمه ها است. این جریان هوا در نهایت منجر به تولید صدایی هارمونیک می شود.

موسیقی بی کلام آکاردئون از جمله موسیقی های محلی و سنتی اروپای مرکزی و غربی به ویژه آلمان، فرانسه و بریتانیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است. از معروف‌ترین نوازندگان این ساز می‌توان آقای Dominguinhos برزیلی را نام برد. با رسانه جاست موزیک همراه باشید تا آثار برگزیده موسیقی بی کلام آکاردئون را از دست ندهید.