• 01. O Zorbas (Zorbas)
 • 02. Ine Megalos O Kaimos (The Sorrow Is Great)
 • 03. Strose To Stroma Sou (Make Your Bed)
 • 04. Kyklamino (Cyclamen)
 • 05. Margarita, Margaro (Margaret, Margaret)
 • 06. Sto Parathiri Stekosoun (You Were Standing At The Window)
 • 07. Otan Sfigoun To Heri (When They Grab One's Hand)
 • 08. Aprilis (April)
 • 09. Gonia, Gonia (I Look For You On Every Corner)
 • 10. Chryssoprassino Filo (Green - Gold Leaf
 • 11. Sto Periyali To Kryfo (The Hidden Shore)
 • 12. Sta Perivolla (In The Fields)
 • 13. Prodomeni Mou Agapi (Love Betrayed)
 • 14 . Vrehchi Sti Ftochoguitonia (It's Raining In The Poor Side Of Town)
 • 15. Varka Sto Gialo (Boat At The Seashore)
 • 16. An Thimithis To Oniro Mou (The Honeymoon Song)
867 7 دیدگاه

اینبار در خدمتتون هستیم با مجموعه بهترین آهنگ های میکیس تئودوراکیس (Mikis Theodorakis) هنرمند مشهور یونانی و خالق بیش از از هزار اثر، آثاری مشهور همچون موسیقی فیلم حکومت نظامی (State of Siege)، زوربای یونانی (Zorba the Greek)، زد (Z)، سرپیکو (Serpico) و بسیاری دیگر.

میکیس تئودوراکیس در کارنامه فعالیتش، ده‌ها موسیقی فیلم، سمفونی، اپرا، موسیقی تئاتر و موسیقی مجلسی دارد. این آهنگساز شهیر یونانی علاوه بر مهارتش در زمینه موسیقی، در زمینه سیاست و آزادی خواهی هم فعالیت داشته است.

او بیشتر معروفیتش را به عنوان آهنگساز در دهه 60 مدیون چند موسیقی معروف خود است که دارای ویژگی های سبکی و با استفاده از ساز های سنتی یونان ساخته شده است و هم فیلم هایی که این موسیقی ها در آن ها استفاده شده است جزو آثار ماندگار و تاثیر گذار سینما هستند، این باعث شد کار او در زمینه موسیقی فیلم برایش شهرت بین المللی به ثمر بیاورد.

این مجموعه یا آلبوم با عنوان بهترین آهنگ های میکیس تئودوراکیس Mikis Theodorakis – The Very Best Of شامل 16 قطعه موزیک و در سال 1997 منتشر شده است. پیشنهاد می کنیم این مجموعه را از دست ندهید چون هم برترین آثار میکیس تئودوراکیس را گوش خواهید کرد و هم با یک هنرمند به معنای واقعی کلمه آشنا خواهید شد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر، دانلود و پخش آنلاین در ادامه همراه رسانه موسیقی بی کلام جاست موزیک باشید.

بهترین های میکیس تئودوراکیس Mikis Theodorakis

میکیس تئودوراکیس Mikis Theodorakis

این هنرمند یونانی در میان جنگ زاده شد و زندگی کرد! گاه جنگ به دنبال او بود و گاه او به دنبال جنگ! او در بیست و نهم ژوئیه 1925 در جزیره خیوس متولد شد. هنگامی که یونانیان برای آزادی از دست ترک ها سخت می جنگیدند!

او در 17 سالگی اقدام به تاسیس گروه کر جوانان کرد و در همان سال اولین کنسرتش را نیز ارائه داد. یک سال بعد به عضویت گروه مقاومت یونان درآمد و در مقابل آلمانی ها و ایتالیایی ها ایستادگی کرد. بارها دستگیر شد و مورد شکنجه قرار گرفت اما از هدفش دست نکشید.

پس از پایان جنگ جهانی دوم یونان باز هم روز خوش ندید! جنگی داخلی با دسیسه و نیرنگ انگلستان در یونان به وقوع پیوست. جنگی به مدت 4 سال و با بیش از 800 هزار کشته! تئودوراکیس جوان باز هم کشورش را تنها نگذاشت و با اشغالگران انگلیسی مبارزه کرد.

 میکیس تئودوراکیس Mikis Theodorakis

میکیس تئودوراکیس؛ هنرمندی در میدان جنگ و موسیقی

او به یادگیری موسیقی ادامه داد و در کلاس های فیلوکتیتیس اکونومیدیس، رهبر کنسرواتوار آتن، شرکت کرد. او استعداد ذاتی داشت و همین باعث شد خیلی زود پیشرفت کند و قطعه های خودش را بسازد. سمفونی «خیانت اودیپ»، «ترانه‌های مقاومت»، «کارناوال یونانی»، «میهمانی آسیگونیا»، باله «آنتیگون» و «عشق و مرگ» تنها تعدادی از آثار او در خلال سال های جنگ داخلی می باشد.

بعد از گذشت مدتی میکیس تئودوراکیس به فرانسه سفر کرد تا ماجراجویی اش در راه هنر را ادامه دهد و در کنسرواتوار پاریس، دوره تجزیه و تحلیل موسیقی را نزد «اولیویه مسیان» بگذراند. او برای اولین بار در همین سال ها توانست با اجرای کارهای کلاسیکش مورد توجه جهانیان قرار بگیرد. هر سال که می گذشت افتخارها و پیشرفت هایش بیش تر می شد.

در سال 1957، جایزه طلایی فستیوال مسکو را به دست آورد و در سال 1959، به توصیه آهنگساز فرانسوی داریوس میهاد، به‌ عنوان بهترین آهنگساز سال اروپا، جایزه کوپلی آمریکا را، برای موسیقی باله «آنتیگون»، کسب کرد.

موسیقی میکیس تئودوراکیس جوان در سال های دهه 1960 به اوج شکوفایی خود رسید. او هنر را تنها برای سرگرمی و کسب درآمد انتخاب نکرده بود بلکه هدفی والاتر از آن ها داشت. «قصیده ماتهاوزن» (با شعر «یاکاوس کابانلیس» )، ترانه‌های «اپیفانیا» (اثر یورگوس سفه‌ریس، برنده جایزه نوبل 1963) و «قصیده رومیوسینی» (با شعر «یانیس ریتسوس)، در سطح جهانی مشهور شدند. تمام این آهنگ ها جز برترین آثار میکیس تئودوراکیس هستند.

در همین سال ها بود که میکیس تئودوراکیس موسیقی فیلم زوربای یونانی با بازی آنتونی کوئین را ساخت و بیشتر به شهرت خود افزود.

او در سال های آتی علیه حکومت سرهنگ ها مبارزه کرد. باز هم دستگیر و شکنجه شد و حتی تعداد بسیاری از اعضای گروهی که خودش تاسیس کرده بود اعدام شدند! اما در نهایت زنده ماند و توانست پیروزی مردم را با چشمانش ببیند!

او پس از پیروزی مردم علیه سرهنگ ها کارهای هنری اش را ادامه داد و پست حکومتی گرفت. او دو سال به عنوان وزیر دولت خدمت کرد و سپس به سمت مدیرکل ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون منصوب گشت.

مرد زندگی و آزادی

آنتونی کوئین، بازیگر فقید و بزرگ سینما تئودوراکیس را مرد «زندگی و آزادی» نامیده است. و در مورد این آهنگساز  می گوید: برای او مسئولیتهای اجتماعی از ضرورتهای تاریخی و قوانین حیات ناشی می‌شوند.

تئودوراکیس در مورد کار و مسئولیت آهنگسازی چنین گفته است:

امروزه حکومتها از اندیشه آزاد و انقلابی انتقام گرفته و بشریت را به لبه ناامیدی کشانده‌اند. انسان، به‌هرحال، با نیروی خلاقه خویش به‌پیش می‌رود و آرام آرام رویش را به‌سمت رهبران انقلابی می‌گرداند تا مســـلح شود، باقی بماند و پیروز شود.

هنر در هر لحظه باید با توده‌های مردم ارتباط برقرار کند. هنر اصیل و واقعی نمی‌تواند برای تعداد اندکی از خبرگان، متخصصان و…  وجود داشته باشد. آفرینش هنری، ابتدا از میان مردم و زمانه برمی‌خیزد؛ و تکاملش را دوباره در مردم و زمانه باز‌ می‌یابد…

 آهنگ های میکیس تئودوراکیس Mikis Theodorakis

تئودوراکیس؛ عقابی سرافراز

وی به دلیل خوی آزاده خواهی ای که داشت و دارد نزد ایرانیان نیز شناخته شده است! مخصوصا در سال های منتهی به انقلاب اسلامی جوانان دانشجو و روشنفکران بسیاری تئودوراکیس را به عنوان یکی از الگوهای اصلی خود می شناختند و از او تاثیر بسیاری می گرفتند.

تصویرهای تئودوراکیس که با دستان گشوده خواننده، نوازندگان و حتی شنوندگانش را با نوایی شنیدنی به اوج آسمان ها می برد باعث شده تا رسانه های یونانی او را به عقاب تشبیه کنند! حال 95 سال از زندگی این عقاب گذشته و مطمئنا نه تنها موسیقی میکیس تئودوراکیس بلکه تلاش های بی وقفه اش در راه آزادی در ذهن همگان خواهد ماند.

قطعا شنیدن برترین آثار میکیس تئودوراکیس می تواند برای هر فردی الهام بخش باشد و به او انگیزه دهد! زیرا این موسیقی ها را شخصی ساخته که هیچ گاه تسلیم نشده و برای اهدافش تلاش کرده است. امیدواریم از بهترین آهنگ های میکیس تئودوراکیس لذت برده باشید و نظر خود را در مورد این آهنگساز دوست داشتنی و کارهایش با ما در میان بگذارید.

دیدگاه کاربران ( 7 دیدگاه )

دیدگاه شما پیرامون این مطلب ؟