انیو موریکونه Ennio Morricone

انیو موریکونه

انیو موریکونه (Ennio Morricone) (متولد 10 نوامبر 1928) آهنگساز، تنظیم کننده و رهبر ارکستر اهل کشور ایتالیا است که در سبک های موسیقی کلاسیک، جاز، پاپ، راک و فولکور فعالیت دارد و ساز های مورد استفاده وی  ترومپت و پیانو می باشد.

موریکونه فارق التحصیل آکادمی موسیقیِ سانتاسیسیلیا (Santa Cecilia) می باشد، او بیش از ۴۰۰ اثر موسیقی سینمایی و بیش از ۱۰۰ اثر موسیقیِ مستقل نوشته است و زمینه فعالیت او در موسیقی فیلم و موسیقی محض است، او اولین آهنگساز تاریخ سینما است که جایزه پولار (Polar Music Prize) را در سال 2010 در سوئد به دست آورد، در سال 2001 روزنامه گاردین (The Guardian) انیو موریکونه را موتسارت (Mozart) سینما لقب داد؛ همچنین انیو موریکونه از کشور های ایتالیا، فرانسه و مقدونیه نشان لیاقت (Order Of Merit And Management) دریافت نموده است.

از جوایز او شش بار نامزدی دریافتِ جایزه اُسکار در بخش موسیقی فیلم و یکبار برنده این جایزه برای موسیقی فیلم هشت نفرت انگیز (The Hateful Eight) را می توان نام برد.

از جمله آثار او می توان به موسیقی فیلم های روزی روزگاری در غرب (C’era Una Volta Il West)، روزی روزگاری در امریکا (Once Upon A Time In America)، تسخیر ناپذیران (The Untouchables) و هشت نفرت انگیز (The Hateful Eight) نام برد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک