جان ویلیامز John Williams

جان ویلیامز

جان ویلیامز (John Williams) با نام کامل جان تاونر ویلیامز (John Towner Williams) (متولد 8 فوریه 1932) آهنگساز و موسیقی دان اهل امریکا است.

او در سبک موسیقی فیلم فعالیت دارد و ساز مورد استفاده وی پیانو و همچنین رهبری ارکستر می باشد.

او موسیقی را از پدرش که نوازنده ی ساز های ضربی بود الهام گرفت و پس از آن در دانشگاهِ کالیفرنیا در لس آنجلس به تحصیل پرداخت و همچنین به صورت خصوصی زیر نظر آهنگساز ایتالیایی ماریو کاستل نوو تدسکو (Mario Castelnuovo-Tedesco) به فراگیری موسیقی پرداخت. جان ویلیامز در شش دهه اخیر فعالیت آهنگسازیِ بیش از صد فیلم را بر عهده داشته که سه فیلم نخست از مجموعه هری پاتر (Harry Potter)، سوپرمن (Supperman)، جنگ ستارگان (Star Wars) و همچنین تصنیف موسیقیِ چهار دور از بازی های المپیک (Olympic Games) در کارنامه ی او است، ویلیامیز با پنجاه بار نامزدی جایزه اسکار مقام دوم بیشترین تعداد نامزدی جایزه اسکار را پس از والت دیزنی (Walt Diseny) با پنجاه و نُه بار دارا می باشد.

از جوایز او می توان به دریافت جایزه اُسکار، چهار بار جایزه گلدن گلوب، سه جایزه اِمی، هفت جایزه بفتا و بیست و سه بار جایزه گرمی اشاره کرد.

از آثار او آهنگسازیِ فیلم هایی چون ویولن زن روی بام (Fiddler On The Roof)، آرواره ها (Jaws)، مهاجمان صندوق گم شده (Raiders Of The Lost Ark)، ئی.تی. موجود فرازمینی (E.T. The Extra Terrestrial) و خاطرات یک گیشا (Memoirs Of A Geisha) را می توان نام برد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک