آندره گاگنون Andre Gagnon

آندره گاگنون

آندره گاگنون (André Gagnon) (متولد 2 آگوست 1936) موسیقی دان، آهنگساز، تنظیم کننده و بازیگر اهل کانادا است که سبک موسیقی کلاسیک فعالیت دارد.

آندره گاگنون به دلیل ادغام سبک موسیقی کلاسیک با موسیقی پاپ شهرت دارد از جمله آهنگ های برف (Neiges)، سر و صدا (Smash)، سوار شدن (Chevauchée)، سورپرایز (Surprise)، دونا (Donna) و حرکات (Mouvements) در زمینه های دیسکو و پاپ می باشد. او همچنین کار های مختلفی برای موسیقی تلویزیون و تئاتر داشته است، در سال 1974 اولین آلبوم خود را منتشر کرد، در سال 1975 آلبوم نیجس (Neiges) از او به مدت بیست و چهار هفته در لیست ده بیلبورد امریکایی ماند و 700000 نسخه در سراسر جهان به فروش رفت. در سال 1977 نیجس (Neiges) جایزه جونو (Juno award) را برای بیشترین آلبوم خریداری شده در کانادا کسب کرد در حالی که آلبوم لسنت لورنت (Gagnon Le Saint-Laurent) به سرعت به 100000 نسخه فروخته شده رسید. گاگنون در فوریه 1990 موسیقی اپرای نلیگان (Nelligan) را نوشت و منتشر کرد که این اپرا ابتدا در تئاتر بزرگ کبک (Quebec) و سپس مکان هنر مونترال (Arts of Montreal) و سرانجام در مرکز ملی هنرهای اتاوا (National Center of the Arts of Ottawa) ارائه شد.

از جوایز او دریافت جایزه جونو بهترین آلبوم ساز های سال (Juno Award for Instrumental Album of the Year) در سال های 1978 و 1995 و انتصاب او به عنوان افسر سفارش کانادا در سال 1978 و افسر سفارش ملی کبک در سال 2018.

از آثار او می توان به جشن میلاد مسیح: نوئل (Noël)، رنگین کمان (Rainbow)، تعطیلات آخر هفته (Weekend) در هم کوبیدن (Smash) و … اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک