آندره ریو Andre Rieu

آندره ریو

آندره ریو (André Rieu) با نام کامل آندره لیون ماری نیکولاس ریو (André Léon Marie Nicolas Rieu) (متولد 11 اکتبر 1949) نوازنده ویولن و رهبر اکستر اهل هلند است.

او بیشتر در سبک های موسیقی کلاسیک، موسیقی متقاطع و والس فعالیت دارد.

وی بیشتر شهرت خود را از ایجاد گروه ارکستر برای یوهان اشتراوس (Johann Strauss) به دست آورد، آثاری چون مارش ایرانی (Persischer Marsch) از اشتراوس و در یک بازار ایرانی (In a Persian market) از آلبرت کتلبی (Albert Ketèlbey) از نواخته های زیبای اوست.

آندره ریو در یک خانواده هنرمند چشم به جهان گشود، او نواختن را از پنج سالگی با کمک پدرش که رهبر ارکستر بود شروع کرد، آندره در اویل جوانی با نواختن یک قطعه والس راه را برای آینده گشود، او آموختن ویولن را در کنسرواتور سلطنتی لیژ (Royal Conservation Liege) و آکادمی موسیقی ماستریخت (Maastricht Academy of Music) و سپس در آکادمی موسیقی بلژیک (Belgian Academy of Music) توسط آندره گرتلر (Andre Grettler) فرا گرفت و در نهایت موفق به دریافت درجه پریمر پریکس (Premier Prix) از کنسرواتور سلطنتی بروکسل (Brussels Royal Conservatory) شد.

از آثار او آلبوم سرود مهتاب (Moonlight Anthem) جزء بهترین فعالیت های او است.

از جوایز او دو بار جایزه جهانی موسیقی (World Music Awards)، نامزد دریافت جایزه BRIT کلاسیک (Classic BRIT Award) برای آلبوم سرود مهتاب و دریافت جایزه FM کلاسیک (Classic FM) برای این آلبوم در سال 2011 می باشد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک