بهرام دهقانیار Bahram Dehghanyar

بهرام دهقانیار

بهرام دهقانیار (Bahram Dehghanyar) (متولد 16 تیر 1344) موسیقی دان و آهنگساز اهل ایران است.

او در سبک های موسیقی کلاسیک، سنتنی تلفیقی، موسیقی الکترونیک، موسیقی پاپ، جاز و بلوز فعالیت دارد و ساز اصلیِ وی پیانو است.

بهرام دهقانیار به گفته خودش که چطور پیانیست شد و به موسیقی علاقه پیدا کرد بدین ترتیب است که: آشنایی من با ساز از اینجا شروع شد که برای تولد برادرم یک ساز هدیه آوردند و پدر و مادر من وقتی دیدند من با این ساز نواهای دلنشینی می‌نوازم مرا تشویق به نواختن کردند و برای من یک ساز پیانو تهیه کردند، یک ساز پیانو یاماها که پدرش برای او خرید و وی با همان پیانو نوازندگی را به صورت جدی فراگرفت و رفته رفته با دستگاه ها و موسیقی های ایرانی آشنا شد. وی از سن هفت سالگی دروس تئوری موسیقی را نزد مهران روحانی (Mehran Rouhani)، ردیف نوازی را نزد اسماعیل دیبا (Ismail Diba)، و نوازندگی پیانو را نزد اساتیدی چون خانم میرزاجانیان (Ms. Mirzajanian)، مهرک صفائیه (Mehrak Safaieh) و جناب دودانگه (Mr. Dudanga) آموخت. موسیقی تلفیقی دهقانیار، تلفیقی از موسیقی سنتی ایرانی با آکورد های موسیقی جاز است.

از آثار او می توان به موسیقی فیلم عشق شیشه ای (1378)، آقای هفت رنگ (1387)، شهر موش ها (1393)، خونه مادربزرگه (1366)، پدر سالار (1372)، قصه های تابه تا (1373)، شب های برره (1384)، قهوه تلخ (1389) و … اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک