بیژن مرتضوی Bijan Mortazavi

بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی (Bijan Mortazavi) (متولد 25 آبان 1336 در بابل) موسیقی دان، آهنگساز، خواننده و نوازنده ایرانی است که از ترکیب موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی پاپ آثار خاطره انگیزی آفریده است.

او در سبک موسیقی پاپ فعالیت دارد و از ساز های او پیانو و ساز برجسته اش ویولن است.

بیژن مرتضوی ساز ویولن را سه سالگی می نواخت، او فن و فنون این ساز را در تهران تحت نظر اساتیدی چون پرویز یاحقی (Parviz Yahaghi)، جهانگیر کامیان (Jahangir Kamian) و عادل کریمی نیا (Adel Karimi Nia) فرا گرفت و تکنیک های بداهه نوازی، ارکستراسیون، ربع پرده و … را آموخت؛ او در یازده سالگی رتبه اول مسابقات موسیقی دانش آموزی در کشور را به دست آورد و در چهارده سالگی یک گروه ارکستر سی و دو نفره تشکیل داد. در سال 1970 به امریکا مهاجرت کرد، و در دانشگاه تگزاس (The University of Texas) در رشته موسیقی تحصیل کرد. توانایی های او در نواختن سازهای به کار رفته در آثارش مخاطبان بسیاری را از سرتاسر جهان را برای فعالیت های او جذب کرده، مرتضوی اکنون تنها هنرمند ایرانی است که تحت حمایت شرکت های کرایسلر (Chrysler)، نیو دادج (New Dodge)، جیپ اِگل (Jeep Eagle) و ندرلندر پروداکشن (Nederlander Productions) قرار گرفته است.

همچنین بیژن مرتضوی اولین هنرمند ایرانی است که در سالن روباز تئاتر و موسیقی، گریک تئاتر (Greek Theatre) به اجرای موسیقی پرداخته است. وی در سال 2009 از دانشگاه معتبر سالنت (Solent University) مدرک دکترای موسیقی را دریافت کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک