النی کارایندرو Eleni Karaindrou

النی کارایندرو

النی کارایندرو (Eleni Karaindrou) (متولد 25 نوامبر 1941) آهنگساز و موسیقی دان اهل کشور یونان است که در سبک موسیقی متن فیلم فعالیت دارد و ساز اصلی وی پیانو می باشد.

النی کارایندرو وقتی هشت سال داشت برای فراگرفتن تحصیلات پیانو و تئوری موسیقی در هنرستان هلنیکون اودیون (Hellenikon Odeion) شرکت کرد، وی در زمان جنگ نظامی یونان در سال های 1967 تا 1974 به پاریس نقل مکان کرد و در آن جا مشغول به زندگی و فعالیت گردید جایی که در آن به مطالعه قوم شناسی و ارکستراسیون (Orchestration) پرداخت و با نوازندگان جاز بداهه نوازی کرد. و بعد از آن کم کم مشغول به آهنگسازی شد.

کارایندرو در سال 1976 با یک شرکت آلمانی ناشر موسیقی با عنوان ئی سی ام رکوردز (ECM Records) آشنا گردید که توسط این برچسب موسیقیایی بهره وری های بالایی به دست آورد. او در سال 1979 اولین آهنگسازی خود برای موسیقی متن فیلم پریپلانسی (Periplanissi) از کریستوفوروس کریتوفیس (Christoforos Christofis) را تولید کرد و در سال 1982 در جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی (Thessaloniki International Film) برنده جایزه شد، او تا سال 2008 موسیقی را برای 18 فیلم کامل ، 35 اثر تئاتری و 11 سریال تلویزیونی و فیلم های تلویزیونی تهیه کرده بود.

از جمله کارگردان های سینمایی که وی با آن ها همکاری داشته است کریس مارکر (Chris Marker)، ژول داسن (Jules Dassin) و مارگاته فون تروتا (Margarethe von Trotta) هستند، همچنین او بیشتر به خاطر آهنگسازی فیلم های کارگردان یونانی تئو آنجلوپولوس (Theo Angelopoulos) شناخته شده است.

از جوایز او دریافت جایزه پریمیو فلینی (Premio Fellini) را می توان نام برد.

از آثار او می توان به موسیقی فیلم چشم اندازی در مه (Landscape in the Mist)، نگاه خیره اولیس (Ulysses’ Gaze)، ابدیت و یک روز (Eternity and a Day)، سه گانه: دشت گریان (Trilogy: The Weeping Meadow) و فیلم ایرانی بمب: یک عاشقانه (2018) اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک