گابریل فوره Gabriel Faure

گابریل فوره

گابریل فوره (Gabriel Fauré) (متولد 12 مه 1845 – درگذشته 4 نوامبر 1924) آهنگساز و موسیقی دان و معلم اهل کشور فرانسه بود که در سبک موسیقی کلاسیک فعالیت داشت و ساز اصلی او پیانو و اُرگ بود.

گابریل فوره از کودکی استعداد خود در موسیقی را بروز داد و در سن نُه سالگی به کالج موسیقی لویی نیدرمایر (Ecole Niedermeyer Msic College) در پاریس ملحق شد و پس از چندین سال آموزش به عنوان ارگانیست کلیسا و گروه کُر مشغول شد، وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال 1865 به عنوان معلم ارگانیست زندگی متوسطی را به دست آورد، سپس در میانسالی مسئول ارگانیست اگلیس دِ لا مادلین (Église de la Madeleine) و مدیر کنسرواتور پاریس (The Paris Conservatoire) گردید.

گابریل فوره یکی از برجسته ترین آهنگسازان قرن خود بود و سبک موسیقی او بر روی بسیاری از آهنگسازان قرن بیستم تاثیر گذاشت، از جمله آثاری که او را به شهرت رساند می توان به اثر پاوان (Pavane)، رکیم (Requiem)، سیسیلین (Sicilienne) و همچنین ترانه های کلر د لون (Clair de lune) و آپرس آن رِو (Après un rêve) اشاره نمود.

اگر چه شناخته شده ترین و در دسترس ترین موسیقی های او آثار اولیه او است اما فوره در سال های پس از آن آثاری با سبکی هارمونیک و ملودیک تر سرود که مورد توجه قرار گرفت. موسیقی فوره به عنوان پیوند موسیقی رومانتیسم با مدرنیسم از ربع دوم قرن بیستم به بعد توصیف شده است.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک