جیمز هورنر James Horner

جیمز هورنر

جیمز هورنر (James Horner) با نام کامل جیمز روی هورنر (James Roy Horner) (متولد 14 اوت 1953 درگذشته 22 ژوئن 2015 در آمریکا) آهنگساز و رهبر ارکستر بود.

جیمز هورنر تحصیلات موسیقیایی خود را در کالج سلطنتی موسیقی لندن (Royal College Of Music)، دانشگاه جنوبی کالیفرنیا (University Of Southern California) و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (University Of California, Los Angeles) به اتمام رساند و پس از آن فعالیت موسیقی خود را با آهنگسازیِ فیلم بانوی سرخ پوش (The Lady In Red) آغاز نمود.

از نکات مهم کارنامه ی او موفقیت او در موسیقی فیلم تایتانیک (Titanic) بود که با فروش 27 میلیون نسخه پر فروش ترین آلبوم موسیقی فیلم در تاریخ سینما است.

وی در سبک موسیقی فیلم و موسیقی کلاسیک صاحب سبک بود و از ساز های اصلی او می توان به پیانو اشاره کرد.

جیمز هورنر ده بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بود که دوبار این جایزه را برای موسیقی فیلم تایتانیک (Titanic) دریافت کرد و همچنین سه بار هم نامزد دریافت جایزه بفتا برای موسیقی فیلم های شجاع دل (Braveheart)، تایتانیک (Titanic) و آواتار (Avatar) بود که هرگز نتوانست این جایزه را به دست بیاورد.

از دیگر آثار او می توان به موسیقی فیلم های 48 ساعت (48 Hrs)، مرد عنکبوتی شگفت انگیز (The Amazing Spider-Man)، بچه کاراته کار (The Karate Kid)، دشمن پشت دروازه ها (Enemy At The Gates) و بر جدید (The New World) اشاره نمود.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک