کیهان کلهر Kayhan Kalhor

کیهان کلهر

کیهان کلهر (Kayhan Kalhor) (متولد 3 آذر 1342 کرمانشاه) آهنگساز و نوازنده اهل ایران است.

او در سبک های موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی فعالیت دارد و از ساز های برجسته وی سه تار و کمانچه است، او همچنین ساز تنبور و شاه کمان هم می نوازد.

کلهر به دلیل علاقه اش به موسیقی در هفده سالگی راهیِ کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون (Carleton University) فارغ التحصیل گردید، او جزء هنرمندان ایرانی است که در جهان نام آشنا است، او موسیقی ایرانی را به گوش جهانیان رساند، همکاری های وی با نوازنده ویولن امریکایی-چینی یویوما (Yo-Yo Ma) و ارکستر فیلارمونیک نیویورک (New York Philharmonic) ذره ای از شهرت جهانیِ اوست، کیهان کلهر همکاری های بسیاری با هنرمندان مشهور ایرانی نظیر شهرام ناظری (Shahram Nazeri)، محمدرضا شجریان (Mohammad-Reza Shajarian) و حسین علیزاده (Hossein Alizadeh) داشته که آثار خاطره انگیزی را همچون سفر به دیگر سو (1376)، بی تو به سر نمی شود (1381) و سرود مهر (1386) را به ارمغان آورده اند.

از جوایز او دریافت جایزه جهانی گرمی برای بهترین آلبوم جهانی سال (2017)، نامزدی دریافت دو جایزه گرمی در سال (2004)، برنده جایزه وومکس (Woomex) در سال (2019) و… را می توان نام برد.

از آثار او می توان به نوازندگی زمستان است (1380)، فریاد (1382)، باران (1382)، شهر خاموش (1387)، هاونیاز (1395) و هنوز پاییز است (1397) اشاره داشت.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک