نیلس فرام Nils Frahm

نیلس فرام

نیلس فرام (Nils Frahm) (متولد 20 سپتامبر 1982) موسیقی دان و آهنگساز اهل کشور آلمان است که در سبک موسیقی کلاسیک، موسیقی آمبینت و موسیقی الکترونیک فعالیت دارد و ساز اصلیِ وی پیانو می باشد.

فرام دوران کودکی خود را در هامبورگ گذراند، وی در هامبورگ سبک پیانو کلاسیک را از آهنگسازان معاصر فرا گرفت، او به مدت هشت سال پیانوی کلاسیک را تحت نظر ناهوم برودسکی (Nahum Brodsky) آموخت، فرام در 24 سالگی به جای اینکه حرفه ای برای ارکستر را دنبال کند به عنوان تکنسین شغلی به برلین نقل مکان کرد. در دسامبر سال 2013 فرام اولین کتاب موسیقی خود را با نام ورق های اول (Sheets One) منتشر کرد که توسط مانرز مک دِید (Manners McDade) منتشر شد، اولین فعالیت های فردی او در سال ۲۰۰۹ با عنوان های موسیقی زمستانی (Wintermusic) و زنگ ها (The Bells) بودند، اما آلبوم نَمَد (Felt) در سال ۲۰۱۱ توجه جهانی را به خود جلب کرد. این آلبوم و تمام کارهای بعدی فرام توسط کمپانی موسیقی نوار ها پاک شد (Erased Tapes) ارائه شده است.

از آثار او می توان به فعالیت انفرادی همچون فضاها (Spaces)، ماهیگیری (Streichelfisch) و فعالیت های گروهی با عنوان شبنم (Dauw)، هفت انگشتان (7Fingers) و خیره شدن (Stare) اشاره نمود.