نینو روتا Nino Rota

نینو روتا

نینو روتا (Nino Rota) (متولد 3 دسامبر 1911 – درگذشته 10 آوریل 1979) آهنگساز ایتالیایی بود که در سبک موسیقی متن فیلم فعالیت داشت و ساز اصلیِ وی پیانو بود.

نینو روتا در یک خانواده اهل موسیقی به دنیا آمد، کمدی سه گانه اشعار او پس از هانس کریستین اندرسن (Hans Christian Andersen) و ایل پرنسیپ پورکارو (Il Principe Porcaro) زمانی که فقط سیزده سال داشت ساخته شد و در سال 1926 منتشر شد، او در هنرستان شهر میلان زیر نظر جیاکومو اورفیس (Giacomo Orefice) به تحصیل پرداخت و سپس مطالعات جدی در مورد ترکیب موسیقی را تحت نظر ایلدبراندو پیتستی (Ildebrando Pizzetti) و آلفردو کازلا (Alfredo Casella) در آکادمی ملی سانتا سیسیلیا (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) در رم انجام داد و در سال 1930 فارغ التحصیل شد.

او در دوره طولانی کار خود بسیار پر کار بود، روتا بیش از 150 موسیقی فیلم برای سینمای ایتالیا و بین المللی از دهه 1930 تا 1979 نوشت، در این میان او ده موسیقی اپرا، پنج موسیقی باله و ده ها اثر ارکسترال، کُر و مجلسی را ساخت که بهترین و شناخته شده ترین آن کنسرتوی زهی (String Concerto) است.

از آثار او می توان به موسیقی فیلم شب های کابیرا (Nights of Cabiria)، رومئو و ژولیت (Romeo and Juliet)، پدر خوانده (The Godfather) و… اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک