ریوئیچی ساکاموتو Ryuichi Sakamoto

  • نوازنده سازهای صفحه‌کلیددار، آهنگساز، تهیه کننده موسیقی، بازیگر
  • 1 آلبوم
  • لیست آثار و دانلود
ریوئیچی ساکاموتو

ریوئیچی ساکاموتو (Ryuichi Sakamoto) (متولد 17 ژانویه 1952) آهنگساز، موسیقی دان و خواننده اهل کشور ژاپن است.

او در سبک های موسیقی الکترونیک، موسیقی پاپ، موسیقی ملل، موسیقی کلاسیک، موسیقی آمبینت و موسیقی تجربی فعالیت دارد و از ساز های اصلی او کیبورد و سینث سایزر را می توان نام برد.

ریوئیچی ساکاموتو کار خود در دهه 1970 در حالی که دانشجو بود به عنوان نوازنده، تهیه کننده و تنظیم کننده موسیقی آغاز کرد، اولین موفقیت او در سال 1978 به عنوان بنیان گذار یلو مجیک ارکسترا (Yellow Magic Orchestra) با مخفف (YMO) شناخته می شود، او همزمان در سال 1978 آلبوم انفرادی و تلفیقی از موسیقی تجربی و الکترونیک را با عنوان هزاران چاقو (Thousand Knives) منتشر کرد، دو سال بعد یعنی در سال 1980 وی آلبوم بی-2 یونیت (B-2 Unit) را ارائه داد که قطعه ی شورش در لاگوس (Riot in Lagos) از این آلبوم در توسعه موسیقی الکترونیک و موسیقی هیپ هاپ (Hip Hop Music) قابل توجه بود.

وی در ادامه به تولید رکورد های انفرادی بیشتر پرداخت و با هنرمندان بین المللی بسیاری همکاری داشت از جمله دیوید سیلویان (David Sylvian)، کارستن نیکولای (Carsten Nicolai)، یوسو نودور (Youssou N’Dour) و…؛ ساکاموتو همچنین موسیقی مراسم افتتاحیه المپیک 1992 بارسلونا را آهنگسازی کرد و موسیقی جریان انرژی (Energy Flow) از او در سال 1999 به عنوان اولین قطعه ساز های شماره یک در نمودار های اریکون ژاپن (Japan’s Oricon Charts) بود.

ساکاموتو همچنین به همراه همکاران خود هاروومی حسونو (Haruomi Hosono) و یوکیهیرو تاکاهاشی (Yukihiro Takahashi) در بسیاری از ژانر های موسیقی الکترونیک پیشگام بودند.

از جوایز او می توان به دریافت جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم برای فیلم آخرین امپراتور (The Last Emperor)، دریافت جایزه بفتا برای موسیقی فیلم کریسمس مبارک، آقای لارنس (Merry Christmas, Mr. Lawrence)، دریافت جایزه گلدن گلوب برای موسیقی فیلم آخرین امپراتور و آسمان سر پناه (The Sheltering Sky)، دریافت جایزه گرمی برای فیلم آخرین امپراتور و جوایز ارزنده دیگر اشاره کرد.

از آثار او آلبوم تپش قلب (Heartbeat)، انتقام شیرین (Sweet Revenge)، شکاف عظیم (Chasm) و نواختن پیانو (Playing the Piano) را می توان نام برد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک