چایکوفسکی Pyotr Ilyich Tchaikovsky

چایکوفسکی

چایکوفسکی (Tchaikovsky) با نام کامل پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky) (متولد 7 مه 1840 درگذشته 6 نوامبر 1893) آهنگساز اهل روسیه بود.

چایکوفسکی نوازندگی را از مادر خود الکساندرا (Alexandra) که نوازنده پیانو بود و صدای خوبی هم داشت آغاز نمود، وی هر از گاهی پای میز پیانو می نشست و بازی می کرد، معلم و پرستار جوانی در خانه آن ها زندگی می کرد که در پیشرفت چایکوفسکی بسیار تاثیر گذار بود که زبان های فرانسوی و آلمانی را به وی آموخت.

پیوتر چاکوفسکی روحیه ضعیف و شکننده ای داشت و نواختن پیانو برای او تسکین دهنده هر دردی بود، او در جوانی وارد مکتب موسیقی آنتون روبینشتاین (Anton Rubinstein) در کنسرواتور سن پترزبورگ (Saint Petersburg Conservatory) به تحصیل پرداخت.

وی در سبک های موسیقی کلاسیک، رمانتیک، اپرا، باله و موسیقی مجلسی صاحب سبک بود و از ساز های اصلیِ او می توان به پیانو اشاره کرد.

از جمله آثار وی می توان به باله زیبای خفته (The Sleeping Beauty)، اُپرا یوگنی آنگین (eugene onegin)، اوورتور رومئو و ژولیت (Romeo and Juliet)، کنسرتو ر ماژور (D major) و سمفونیِ ششم به نام پاتتیک (Pathetique) به معنای قطعه ی سوزناک که شهرت بسیاری به دست آورد اشاره نمود.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک