وندی کارلوس Wendy Carlos

وندی کارلوس

وندی کارلوس (Wendy Carlos) (متولد 14 نوامبر 1939) آهنگساز و موسیقی دان اهل ایالات متحده امریکا است.

او در سبک های موسیقی جاز، موسیقی کلاسیک، موسیقی الکترونیک، آمبینت و سینث پاپ فعالیت دارد و از ساز های اصلی وی سینث سایزر و کیبرد می باشد.

وندی کارلوس در یک خانواده اهل موسیقی چشم گشود، او در شش سالگی درس های پیانو را فراگرفت و در ده سالگی اولین قطعه خود را با نام یک سه گانه برای کلارینت، آکاردئون و پیانو (A Trio for Clarinet, Accordion, and Piano) نوشت.

او از سال 1958 تا 1962 در دانشگاه براون (Brown University) مشغول به تحصیل گردید و در رشته موسیقی و فیزیک فارغ التحصیل شد و پس از مدتی در جلسه های غیر رسمی مشغول به تدریس موسیقی الکترونیک گردید. در سال 1965 با مدرک فوق لیسانس در رشته آهنگسازی از دانشگاه کلمبیا (Columbia University) فارغ التحصیل شد و به همراه لئونارد برنشتاین (Leonard Bernstein) موسیقی الکترونیک را در تالار فیلارمونیک (Philharmonic Hall) ارائه داد، پس از آن کارلوس به عنوان مهندس ضبط و مسترینگ در استودیو ضبط گوتام (Gotham Recording Studios) در نیویورک فعالیت داشت، او تا سال 1968 در این مقام مشغول بود.

وی در سال 1968 به همراهی رابرگ موگ (Robert Moog) سازنده دستگاه سینث سایزر موگ (Moog synthesizer) موفق به ساخت آلبوم باخ روزآمد (Switched-On Bach) با دستگاه موگ سایزر شد که این آلبوم به عنوان بهترین و پرفروش ترین آلبوم کلاسیک آن دوران محسوب می شود.

از جوایز او دریافت سه جایزه گرمی برای آلبوم باخ روزآمد (Switched-On Bach) را می توان نام برد.

از آثار او می توان آلبوم ساعت نارنجی (Clockwork Orange)، موسیقی متن فیلم پرتقال کوکی (A Clockwork Orange) و… را نام برد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک