موسیقی بی کلام چنگ (هارپ)

چنگ (هارپ)

چنگ (Harp) سازی زهی و بسیار قدیمی و جزو اجداد اولیه تمامی سازها می‌باشد. ریشه‌یابی‌های صورت گرفته برای این آلت موسیقی نشان می‌دهد که قدمت تاریخی چنگ به بیش از 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. گفته‌ها از این حاکی است که مدل‌های اولیه این ساز در سرزمین سومر واقع در جنوب عراق امروزی که در آن زمان متعلق به امپراطوری مصر بوده است وجود داشتند.

از طرف دیگر، تصاویر حکاکی شده از ساز چنگ روی مهرهای قدیمی که به گفته باستان شناسان نزدیک به 6000 سال قدمت دارند و در خوزستان امروزی در ایران باستان کشف شده اند، نشانگر این است که در آن زمان مردمان ایران زمین این ساز را ساخته بودند.

چنگ یکی از نمادهای خدایان یونان و تنها ساز بهشتی در اعتقادات مسیحیت است. همین مسئله نشان می‌دهد که این ساز قدمتی چندین هزارساله دارد. با اینکه اکثر سازهای امروزی تفاوت زیادی با اجداد باستانی خود پیدا کرده اند، اما ساز چنگ همچنان یکی از معدود سازهایی است که شکل و شمایل امروزی آن تقریباً دست نخورده باقی مانده است.

این ساز با صداهای دلنشین و آرامی که تولید می‌کند، صرفاً به منظور ساخت آهنگ‌ها و موسیقی‌های دراماتیک و رمانتیک استفاده می‌شود. تعداد رشته ها یا سیم های این ساز از ابتدا تا کنون تغییرات محسوسی داشته است. مدل های مختلفی در ابعاد گوناگون از این ساز وجود دارند که برخی از آنها 11 رشته و برخی دیگر حتی تا 35 رشته نیز داشته اند.

موسیقی بی کلام چنگ از آن دست موسیقی های آرامش بخش با درون مایه های معنوی است. رسانه جاست موزیک مفتخر است که با پوشش آثار هنری ساخته شده توسط این ساز، به معرفی و ترویج فرهنگ موسیقی سنتی پرداخته است. کترین فینچ (Catrin Finch) و کارلوس سالزدو (Carlos Salzedo) برخی از پرآوازه‌ترین نوازندگان ساز چنگ هستند.