موسیقی بی کلام قانون Qanun

قانون

ساز قانون (Qanun) یکی از سازهای زهی است که در دسته سازهای زهی زخمه‌ای قرار می‌گیرد. شکل ظاهری این ساز شبیه به سنتور و نوع نواختن آن مشابه ساز چنگ است. هرچند که مدارک خیلی مستندی دال بر اینکه اصالت این ساز برای چه منطقه و چه سرزمینی است وجود ندارد، اما شواهد موجود نشان می‌دهند که ساز قانون توسط فارابی در 1000 سال پیش در خراسان امروزی اختراع شد و کمی بعد به سرزمین‌های مجاور و کشورهای عربی انتقال یافت.

به خاطر نام عربی که البته ریشه اصلی آن از کلمه مشابه در زبان یونانی (Kanun) گرفته شده است و همچنین پیشینه حضور این ساز در موسیقی سنتی عرب، این ساز به نوعی یک ساز عربی محسوب می‌شود. برای نواختن آن از مضراب‌هایی فلزی مخصوص از جنس نقره و یا برنج استفاده می‌شود. این مضراب‌ها روی انگشتان قرار گرفته و با لمس نوک انگشتان روی سیم‌های ساز تولید صدا می‌کنند.

به خاطر باریک بودن سیم‌ها و البته نوع جنس چوب استفاده شده در ساخت این ساز، موسیقی بی کلام قانون معمولاً موسیقی ظریف و آرامی به شمار می‌رود. آقای تهریر آیدوگدو (Tahir Aydoğdu) نوازنده ترک و سلیمان جمیل (Soliman Gamil) مصری از معروف‌ترین نوازندگان ساز قانون هستند.

اگرچه نمی‌توان گفت که ساز قانون یک ساز فراموش شده است، اما استفاده از آن در ساخت آهنگ‌های امروزی نیز آن چنان رایج نیست. رسانه جاست موزیک تلاش می‌کند تا آثار برگزیده این زمینه را گردآوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

لیست آثار موسیقی قانون

    موردی یافت نشد