موسیقی بی کلام تار Tar

تار

ساز اصیل تار (Tar) یکی از سازهای زهی و سنتی ایران است که بخش اعظمی از موسیقی کلاسیک ایران را دربر گرفته است. موسیقی بی کلام تار از جمله موسیقی های محبوب سنتی و مدرن به حساب می آید.

تاریخچه خیلی دقیقی از نحوه، زمان، مکان و سازنده این ساز وجود ندارد. اما اسناد و مدارک ثبت شده نشان می‌دهند که ساز تار برای اولین بار در دوره صفویه و در اواخر قرن یازدهم هجری قمری (قرن 18 میلادی) ترویج یافت.

این ساز خوش صدا به سرعت در کل ایران گسترش یافت و محبوبیت زیادی پیدا کرد. تا جایی که خیلی زود این ساز از مرزهای ایران فراتر رفت و وارد کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه (عثمانی) و کشورهای عربی شد. اگرچه این ساز به صورت رسمی یک ساز کاملاً ایرانی در کل دنیا شناخته می‌شود، اما متأسفانه کشور آذربایجان تار را در فهرست میراث فرهنگی و معنوی خود ثبت کرده است.

ساز تار از جمله سازهایی است که ساخت آن به ویژه مدل‌های قدیمی و تاریخی آن سختی زیادی داشت. چرا که هر بخشی از این ساز به صورت جداگانه و از موادی متفاوت به دست می‌آید. به عنوان مثال سطح دسته بلند تار با استخوان شتر درست می‌شود.

این ساز 6 سیم دارد که از روده گوسفند تهیه شده‌اند. همچنین برخلاف سه‌تار که یک کاسه چوبی دارد، دو کاسه چوبی اصلی دارد که کاسه کوچک آن در قسمت جلوئی آن قرار داشته و نقاره نامیده می‌شود.

این کاسه ها از جنس چوب کهنه درخت توت هستند که با پوست بره پوشانده می‌شوند. استفاده از این پوست باعث ایجاد صدای شفاف تری می‌شود. از برترین نوازندگان این ساز می‌توان به مجید درخشانی و همچنین حسین علیزاده اشاره کرد. شما می‌توانید در رسانه جاست موزیک بهترین آثار موسیقی بی کلام تار را به صورت رایگان دانلود نمائید.