شوپن Frederic Chopin

شوپن

فردریک فرانسوا شوپن (Frédéric François Chopin) شناخته شده با نام شوپن (Chopin) (متولد 1 مارس 1810 و درگذشت 17 اکتبر 1849) موسیقی دانِ موثر لهستانی بود.

او در سبک موسیقی موتزارت (Mozart) بتهوون (Beethoven) هایدن (Haydn) و کلمنتی (Clementi) آموزش دید و با شاگردان خود به سبک کلمنتی کار می‌کرد، همچنین از فعالیت وی در ساز پیانو می توان نام بُرد.

او در ابتدای جوانی با استعدادش در موسیقی در شهر زندگیِ خود ورشو (Warsaw) به لقب موتزارت دوم (Mozart) مشهور شد، شوپن قبل از هفت سالگی دو پولونز (Polonez: نوعی رقص لهستانی) در سل مینور (G Minor) و در سی بمل ماژور (B-Flat Major) نوشت؛ پس از آن شوپن مورد توجه سالن های کنسرت اشرافی در پایتخت قرار گرفت، او پس از این کنسرت های مختلفی را اجرا کرد از جمله کنسرت های خیریه و اولین کنسرت پیانو در هشت سالگی، شوپن اولین درس های پیانو را به طور حرفه ای در دوره ای هشت ساله از استاد خود زیونی (Zioni) آموخت، شوپن همیشه از زیونی به نیکی یاد می کرد.

یکی دیگر از اساتیدِ شوپن ویلهم ورفل (Wilhelm Würfel) بود که درس هایی از اُرگ و احتمالا پیانو از او آموخت. ویلهم ورفل کنسرواتور (Conservatoire) در شهر ورشو بود و در نهایت شوپن در سال 1826 نزد جوزف السنر (Józef Elsner) آهنگسازِ کنسرواتور ورشو شروع به یادگیریِ تئوری موسیقی، هارمونی و آهنگسازی کرد.

شوپن ابداع کننده فرم های مختلف موسیقی از جمله سونات (Sonate)، والس (Waltz)، نوکتورن (Noturnal)، اتود (Étude)، پرلود (Prelude) و پولونز (Polonez) است، شوپن در تمام طول عمر خود از درد جسمانی رنج می بُرد و در سال 1849 (39 سالگی) بر اثر سل ریوی درگذشت.

از آثار او می توان به بالاد احساسی (Sentimental Ballad) و مارش عزا (Marche Funèbre) اشاره نمود.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک