کلود دبوسی Claude Debussy

کلود دبوسی

کلود دبوسی (Claude Debussy) با نام کامل کلود آشیل دبوسی (Claude-Achille Debussy) (متولد 22 اوت 1862 – درگذشته 25 مارس 1918) آهنگساز اهل فرانسه بود.

او در سبک دریافتگری یا امپرسیونیسم (Impressionnisme) فعالیت داشت و ساز مورد استفاده وی پیانو بود.

کلود دبوسی در ده سالگی یعنی در سال 1872 وارد هنرستان موسیقی پاریس شد و به مدت دوازده سال مشغول به آموختن موسیقی گردید، در سال 1879 توسط مدرس خود به ناژدا فن مک (Nadezhda Fan Mac) که به دنبال چند نوازنده پیانو بود معرفی گردید و دوران موفقی را سپری کرد. در سال 1883 به همراه کانتات گلادیاتور (Cantate Gladiator) در مسابقات جایزه رم (Rome Award) شرکت کرد و جایزه دوم را کسب کرد و یکسال بعد با قطعه کودک نابغه (Baby Genius) موفق به دریافت جایزه رم گردید. در سال 1889 در نمایشگاه جهانی (World’s Fair) در پاریس، با سبک موسیقی آسیای دور آشنا گردید. وی همچنین در این سال به تحقیق و مطلالعات در مورد موسیقی اپرای بوریس گودونف (Boris Godonov) اثر مودست موسورگسکی (Modest Mussorgsky) پرداخت، او در سال 1894 اولین اپرای خود را اجرا کرد و اتفاقا مورد استقبال قرار گرفت، دبوسی در نهایت در سال 1918 بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

از آثار او می توان به برای ارکستر بعد از ظهر یک دیو (Afternoon Of A Demon)، برای پیانو گوشه بچه ها (Kids Corner)، سوئیت کوچک (Small Suite)، و موسیقی مجلسی های سونات ویولن، سونات ویولنسل، چهار نوازی برای ساز های زهی و… اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک