جیوان گاسپاریان Djivan Gasparyan

جیوان گاسپاریان

جیوان گاسپاریان (Djivan Gasparyan) (متولد 12 اکتبر 1928) موسیقی دان و آهنگساز اهل ارمنستان است که در سبک موسیقی ارمنی فعالیت دارد و ساز برجسته وی دودوک است.

جیوان گاسپاریان از شش سالگی شروع به نواختن دودوک کرد، او اولین اجرای موسیقی خود را در بیست و یک سالگی با تکنوازی در گروه ارکستر سمفونیک تاتول آلتونیال (Tatul Altunyan) رقم زد، او در سال 1947 یک ساعت مچی از ژوزف استالین (Joseph Stalin) رئیس جمهور وقت شوروی هدیه گرفت، در سال 1957 میلادی در همایش بزرگ یونسکو (UNESCO) در مسکو روسیه با پنج هزار شرکت کننده رقابت کرد و موفق به دریافت جایزه شد، وی پس از آن در سال های بعد هم موفق به دریافت چهار نشان طلا و مدال های دیگر در یونسکو شد.

او در 52 سالگی راهی دانشگاه شد و فارغ التحصیل رشته موسیقی گردید و پس از به عنوان مدرس دانشگاه در ارمنستان بیش از هفتاد دانشجو را با نواختن حرفه ای ساز دودوک آشنا کرد. همچنین گاسپاریان در سی دومین جشنواره بین المللی فجر در برج میلاد تهران برای حُضار اجرا داشته است.

از آثار او می توان به نوازندگی در موسیقی فیلم کلاغ (The Crow)، گلادیاتور (Gladiator) و الماس خونین (Blood Diamond) اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک