فرانسیس له Francis Lai

فرانسیس له

فرانسیس له (Francis Lai) با نام کامل فرانسیس آلبرت له (Francis Albert Lai) (متولد 26 آوریل 1932 – درگذشته 7 نوامبر 2018) آهنگساز اهل فرانسه که در سبک موسیقی فیلم فعالیت داشت.

له از همان سنین ابتدایی شیفته موسیقی بود، او پس از آشنایی با موسیقی جاز با کلود گاتی (Claude Goaty) خواننده آهنگ های محبوب دهه پنجاه ملاقات کرد، سپس به پاریس رفت و بخشی از صحنه موسیقی پر جنب و جوش محله ی مونت مارتار (Montmartre) در پاریس گردید، پس از مدتی با ارکستر میشل مگن (Michel Magne) و سپس با ادیث پیاف (Édith Piaf) و چندی دیگر از آهنگسازان همراه بود. پس از آن در سال 1965 با فیلمساز کلود لولوش (Claude Lelouch) برای آهنگسازی فیلم مرد و زن (A Man and a Woman) ملاقات کرد، این موفقیت فرصت های بیشتری را برای او در عرصه موسیقی فیلم فراهم کرد، پس از آن فعالیت های او برای میری ماتیو (Mireille Mathieu) باعث شناخته شدن وی گردید. او برای فیلم سوار بر باران (Rider on the Rain) از رنه کلمان (René Clément) آهنگسازی کرد که بیش از یک میلیون نسخه فروخته شد و دیسک طلا را دریافت کرد.

از جوایز او دریافت جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم در سال 1970 و دریافت جایزه گلدن گلوب برای موسیقی فیلم داستان عشق (Love Story) را می توان نام برد.

از آثار او می توان به موسیقی فیلم داستان الیور (Oliver’s Story) و چشمان سیاه (Oci ciornie) اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک