وویچخ کیلار Wojciech Kilar

وویچخ کیلار

وویچخ کیلار (Wojciech Kilar) (متولد 17 ژوئیه 1932 – درگذشته 29 دسامبر 2013) آهنگساز اهل لهستان که در سبک موسیقی فیلم فعالیت داشت و ساز اصلیِ وی پیانو بود.

وویچخ کیلار در چندین شهر ژشوف (Resovia)، کراکوف (Kraków) و کاتوویتسه (Katowice) در رشته های تئوری موسیقی و نوازندگی پیانو تحصیل کرد و در نهایت در سن بیست و سه سالگی و در سال 1955 از آکادمی موسیقی ایالتی در کاتوویتسه فارغ التحصیل شد. وی پس از آن در نوشتن آهنگ با سبک نئوکلاسیک قدم برداشت، او در دهه 1960 میلادی در کنار کریشتوف پندرکی (Krishnov Pendraki) و هنریک میکولای گورکی (Henrique Michaela Gorky) جزء سه آهنگساز برتر لهستان بود. کیلار بیشترین فعالیت خود را در ساخت موسیقی های سمفونی کلاسیک و کنسرتو گذراند.

از جوایز او دریافت جایزه فرانسوی لیلی بولانگر (Lili Boulanger) برای آهنگسازی در سال 1960، جایزه فرانسوی لوئیس دللوچ (Louis Delluc) در 1980، دریافت جایزه سزار (César Award) برای بهترین موسیقی فیلم در سال 2003، نامزد دریافت جایزه ساترن (Saturn Awards) و … را می توان نام برد.

از آثار او می توان به موسیقی فیلم دراکولای برام استوکر (Bram Stoker’s Dracula)، دروازه نهم (The Ninth Gate) و اثر های خاطره انگیز در کنسرتو و سمفونی اشاره کرد.

آثار منتشر شده از این هنرمند در جاست موزیک را در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

منبع: جاست موزیک