موسیقی بی کلام کیبورد Keyboard

کیبورد

کیبورد (Keyboard) یک ساز الکترونیکی و کلاویه‌ای (ساز شستی‌دار یا صفحه‌کلیددار) است که صداهای تولید شده توسط آن غیرطبیعی و الکتریکی هستند. اگرچه پیانو الکتریک یک ساز مجزا به حساب می‌آید، اما درواقع کیبورد و پیانوی الکتریکی سازهایی از یک خانواده هستند. این ساز از لحاظ ظاهری نیز شباهت زیادی با پیانو دارد و دارای کلیدهای سفید و سیاه معروف پیانو برای اکتاوبندی‌ها و نیم پرده‌ها می‌باشد.

اولین مدل‌های کی‌بورد الکتریکی در اواسط قرن هجده میلادی در اروپای مرکزی و مدت‌ها بعد از اختراع پیانو ساخته شد. اما نواقص و محدودیت‌های این مدل باعث شد تا در اوایل قرن بیستم، مدل‌های بسیار پیشرفته‌تر از کیبورد تولید و جایگزین شوند.

این ساز الکترونیکی به خاطر توانایی تولید صدا در محدوده‌های زیاد و انواع مختلف، یکی از پراستفاده‌ترین ابزارآلات موسیقی حال حاضر به حساب می‌آید. کیبوردها ساخت موسیقی‌های امروزی را چندین برابر راحت و سریع کرده اند. می‌توان گفت که این ساز کاربردی در تولید بیش از نیمی از آهنگ‌های امروزی در سبک‌های گوناگون نقش دارد.

نسل جدید این ابزارهای موسیقی توانایی‌های دیگری نیز دارند. از جمله امکان پخش ریتم‌های پیش فرض به صورت خودکار و اضافه کردن صداهای دیگر به آن، ضبط صداها در دستگاه‌های مختلف، امکان اتصال به دستگاه‌های دیگر مثل کامپیوتر و …

سینث سایزر نیز درواقع یکی از سازهای خانواده کیبورد می‌باشد. ما در رسانه جاست موزیک اقدام به ارائه مجموعه‌های بی‌نظیری از موسیقی بی کلام کیبورد کرده ایم. ریک ویکمن (Rick Wakeman) ، کیت امرسون (Keith Emerson) و کیتارو (Kitaro) از بزرگترین موزیسین‌های ساز کیبورد می‌باشند.

لیست آثار موسیقی کیبورد