موسیقی بی کلام نی Ney

نی

ساز نی (Ney) از دیگر سازهای اصیل ایرانی است که جزو دسته سازهای بادی چوبی به حساب می‌آید. تاریخچه دقیقی از زمان و مکان اختراع این ساز در دسترس نیست اما مدارک تاریخی نشان می‌دهند که نی یک ساز کاملاً ایرانی و بسیار قدیمی است. نام دیگر آن نیز نی هفت بند است.

این ساز از چوب گیاه نی تهیه می‌شود و به همین خاطر این نام را برای آن برگزیده اند. نی یک ساز بدون زبانه و بدون قابلیت کوک کردن است. محدوده صدای تولید شده با این ساز دو و نیم اکتاو است. مدل‌های قدیمی این ساز به صورت دست‌ساز و به صورت کامل از یک بخش از تنه گیاه نی ساخته می‌شد اما مدل‌های امروزی این ساز به صورت ماشینی و با اعمال برخی تغییرات و بهبودها ساخته می‌شوند.

نوع رایج این ساز دارای 5 سوراخ روی بدنه اصلی و یک سوراخ در ابتدای آن است تا با دمیدن هوا داخل آن و کنترل سوراخ‌های دیگر، بتوان به تولید صدا پرداخت. اگرچه این روزها فلوت و دیگر سازهای بادی مدرن جایگزین ساز سنتی نی شده اند، اما نباید نقش مهم این ساز به عنوان یکی از اولین آلات موسیقی بادی در صنعت موسیقی ایران و جهان را دست کم گرفت.

البته شایان ذکر است که همچنان این ساز ایرانی در بسیاری از آثار برجسته موسیقی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی از این آثار را می‌توانید از رسانه جاست موزیک دریافت کنید.

از اساتید سرشناس ساز نی حسن کسائی و همچنین محمدعلی کیانی‌نژاد می‌باشند.